Vårkvalitetsauktionen
Visning pågår
Hans Hedberg
Lars Lerin
Helmer Osslund

VÅRENS KVALITETSAUKTION
VISNINGSTIDER

På grund av säkerhetsskäl visas smycken och silver enbart 23-25/4
Första avslut 26/4 19.00
KATALOGEN ÄR PUBLICERAD

Föregående sida 1 2 3 4 ... 47 48 Nästa sida

257984
Utropspris

257990
FÖNSTERRAM antik stil, i gjutjärn, H 97, B 72 (cm).
Utropspris

257985
Utropspris

257998
Utropspris
1500-2000
1250

257983
Utropspris
1500
950

257987
Utropspris

257991
GOLVUR 17/1800-tal, höjd 213 cm, ngn mindre skada, slitage, lod & pendel medföljer.
Utropspris
1500

257993
TRÄDGÅRDSKRUKA keramik, H 50, Dia 65 (cm)
Utropspris

257994
BALJA i gjutjärn, H 37, Dia 77 (cm)
Utropspris

257995
STOLAR 1 par, Karl-Johan stil 1900-talets första hälft, flambjörk, slitage/fläckar.
Utropspris

257996
DÖRRAR 2 st 18/1900-tal, fönster med spröjs, H 233, B 65+list (cm/st) slitage, glasrutor saknas.
Utropspris

257997
DÖRR 18/1900-tal, 190x87 cm, slitage.
Utropspris

257970
TRASMATTOR parti 12 st, bredd ca 65-120 cm, olika längder.
Utropspris
275

257971
MATTA Orientalisk handknuten, 238x174 cm.
Utropspris

257972
SALONGSMATTA Bochara, handknuten 280x183 cm, skador, kraftigt slitage.
Utropspris

257973
MATTA Guldafghan, handknuten 153x104 cm, mindre slitage.
Utropspris

257974
GALLERIMATTA Bochara, handknuten, 310x97 cm, mindre slitage, liten skada.
Utropspris

257975
MATTA Röllakan, handvävd, signerad, 195x142 cm, slitage/fläckar.
Utropspris

257976
MAGASINSKÄRRA 18/1900-tal, längd ca 120 cm, slitage.
Utropspris

257978
HYLLA 1960-tal, fanerad med teak, H 110, B 65, D 25 (cm) fanérslitage.
Utropspris

257979
TRÄDGÅRDSDYNOR 2 st, 180x50 cm.
Utropspris

257980
SOFFBORD 1900-talets första hälft, H 60, Dia 110 (cm) mindre slitage, ngt fanérsläpp.
Utropspris

257981
KISTA 1800-tal, i ek, bemålad, H 52, B 123, D 58 (cm) slitage, slaget lock.
Utropspris

257982
KISTA 18/1900-tal, ådringsmålad, H 48, B 87, D 50 (cm) slitage, ej nyckel.
Utropspris

257986
CAMPINGSET 1900-talets mitt, ihopfällbart, 2 stolar, 2 pallar, bord H 60, Skiva 80 x 62 cm, slitage.
Utropspris

257988
Utropspris

257977
MAGASINSKÄRRA 18/1900-tal, längd ca 110 cm, slitage.
Utropspris
450

257989
Utropspris

257992
GOLVUR Rokokostil 1800-tal, senare kurbitsmålning, höjd 224 cm, senare sockel, lod & pendel finns.
Utropspris
1500

253542
VÄGGPENDYL förgylld 60 cm.
Utropspris

253543
VÄGGUR Ek, h ca 60 cm.
Utropspris

253544
VÄGGPENDYL empirestil höjd 55 cm, färgsläpp.
Utropspris

253545
VÄGGKLOCKA ca 70 cm. Spricka i örnen
Utropspris

253546
VÄGGKLOCKA ca 80 cm.
Utropspris

253547
VÄGGKLOCKA höjd 55 cm.
Utropspris

257894
FIGURIN Gustavsberg Lisa Larsson Kalle 19 cm.
Utropspris
450

257895
FIGURIN Gustavsberg Lisa Larsson Pelle 20 cm.
Utropspris

257896
PARTI plåtburk med diverse medaljer.
Utropspris

257897
MYNT svenska järnmynt ca 10 kg.
Utropspris

257898
VÄSKA Björn Borg ca 30x35 cm.
Utropspris