Samling allmoge försäljes 5/9
Sommarkvalitetsauktion
6/9-14/9
Visning pågår
Första avslut 6/9
Säljes 7/9

KVALITETSAUKTION

VISNINGSTIDER

Lördag 30/8 - Söndag 31/8 11.00 - 15.00
Tisdag 2/9 - Torsdag 4/9 13.00 - 16.30
Fredag 5/9 - Lördag 6/9 11.00 - 15.00

Silver och smycken visas pga säkerhetsskäl
3/9 - 5/9

KATALOGEN ÄR PUBLICERAD

Föregående sida 1 2 3 4 ... 46 47 Nästa sida

269950
SPELBORD Sengustavianskt 17/1800-tal, mahogny, H 79, Skiva 89 (cm) skavmärken, några torrsprickor.
Utropspris

269953
BOKSKÅP 1900-tal, i valnöt, H 170, B 107, D 41 (cm)
Utropspris
1600

269954
SIDEBOARD 1960-tal, fanerat med teak, H 72, B 162, D 42 (cm) mindre slitage, 1 trög skjutdörr.
Utropspris

269955
BYRÅ Gustaviansk stil, riklig intarsia, bronser, marmorskiva, H 74, B 80, D 45 (cm) ej nyckel.
Utropspris
650

269956
Utropspris

269960
Utropspris

269962
SKÅP 1900-talets andra hälft, med jalusidörrar, H 107, B 93, D 40 (cm) skavmärken.
Utropspris

269983
Utropspris
1500-2000

269989
KISTA Allmoge 1700-tal, i ek med smidesbeslag, H 20/61, B 46, D 45 (cm) senare benställning.
Utropspris

269992
Utropspris
1500-2000
700

269963
STOL Gärsnäs 1900-talets mitt, klädd med konstskinn, ommålad.
Utropspris

269964
PALL 1900-talets mitt, skinnklädsel, ommålad, H 42, B 44 (cm)
Utropspris

269974
PALL 1960-tal, i ek, klädd med svart konstskinn, H 43, B 62 (cm) mindre skavmärken.
Utropspris

269975
KARMSTOLAR 1 par, Rokokostil, skuren dekor, klädsel med motiv, mindre slitage.
Utropspris
650

269979
EMMAFÅTÖLJ Rokokostil, 1900-talets mitt, plyschklädsel.
Utropspris

269990
BYRÅ Gustaviansk stil, intarsia, bronser, marmorskiva, H 75, B 81, D 44 (cm)
Utropspris

271558
DAMPÄLS persian.
Utropspris

271559
DAMPÄLS H Andersson Swedish Design Göteborg.
Utropspris

271560
DAMPÄLS persian.
Utropspris

271561
DAMPÄLS persian.
Utropspris

271562
DAMPÄLS.
Utropspris

271563
PÄLSJACKA.
Utropspris

271564
DAMPÄLS.
Utropspris

271565
DAMPÄLS persian.
Utropspris

271729
KRUKOR 2 st höjd 18/20 cm.
Utropspris

271730
BLOMKRUKOR 7 st bl.a. UE, Rosa Ljung höjd 12-14 cm.
Utropspris

271731
LJUSSTAKAR 4 st smide längd 30-45 cm.
Utropspris

271732
JULLJUSSTAKAR 3 st trä höjd 32-33 cm.
Utropspris

271733
GRIMMA läder.
Utropspris

271734
DIGITALKAMERA Konica Minolta Dimage E50.
Utropspris

271735
BLOMKRUKOR 2 st Wademarsudde höjd 13/16 cm.
Utropspris

271736
KAKBURK Disney höjd 25 cm. korrosion.
Utropspris

271737
PARTI mjödhorn, hylla, träfat.
Utropspris

271738
KORK med kompass, samearbete 5 cm.
Utropspris

271739
KAFFEKOKARE koppar 5 st (proveniens stor kopparsamling).
Utropspris
275

271740
Utropspris

271741
Utropspris

271742
Utropspris

271743
PARTI ringar till kopparkärl (proveniens stor kopparsamling).
Utropspris

271744
KAFFEKOKARE koppar 6 st (proveniens stor kopparsamling).
Utropspris
275