Höstkvalitetsauktion
Inlämning pågår
Sista inlämningsdag 25/11
Bålskål silver
Liss Eriksson
Arvikakonsthantverk
Grötämbar Norge
Lars Lerin / Anna Hedstrand

KVALITETSAUKTION

VISNINGSTIDER

Lördag 29/11 - Söndag 30/11 11.00-15.00
Måndag 1/12 13.00-18.00
Tisdag 2/12 - Torsdag 4/12 13.00-16.30
Fredag 5/12 - Lördag 6/12 11.00-15.00

Katalogen publiceras 28/11 20.00

Föregående sida 1 2 3 4 ... 25 26 Nästa sida

280872
KAFFE/MOCKASKEDAR 6 st silver Uppsala längd 10 cm.
Utropspris

280873
KAFFE/MOCKASKEDAR 1+1+4 silver total vikt 52 g.
Utropspris

280874
MATBESTICK nysilver 99 delar, några udda bestick medföljer.
Utropspris
900

280875
TESERVIS Arabia Ruija 6 koppar med fat, 2 muggar med fat, 8 assietter, sockerskål.
Utropspris

280494
SOFFOR 2 st, modern tillverkning, längd ca 200 cm/st, bruksslitage, fläckar.
Utropspris

280495
Utropspris

280496
GOLVVAS Keramik, höjd 89 cm (utan dekorationer)
Utropspris

280497
Utropspris
650

280498
BORD Senbarockstil, 1900-talets första hälft, rikt skuren dekor, H 76, B 70, D 45 (cm) slitage.
Utropspris

280499
PELARBORD 1900-talets mitt, i mahogny, H 53, B 38 (cm) ngt skavmärke.
Utropspris

280500
STOLAR 4 st, Rokokostil, skuren dekor, plyschklädsel, mindre skavmärken.
Utropspris

280733
STOLAR 1 par, Nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Utropspris

280734
LÅDFACK 1900-talets mitt, H 45, B 96, D 37 (cm) slitage.
Utropspris

280735
STOLAR 4 st, Modern tillverkning, slitage/fläckar.
Utropspris

280736
MATBORD Gustaviansk stil, H 74, Dia 105 (cm) slitage, skavmärken, iläggsskivor saknas.
Utropspris

280737
ARBETSBÄNK Toolmate, H 76, L 61 (cm)
Utropspris

280738
Utropspris

280739
Utropspris

280740
KISTA 1900-tal, skuren dekor, H 47, B 106, D 52 (cm) slitage, ej nyckel.
Utropspris

280741
MATTA Orientalisk handknuten, 156x126 cm, mindre slitage.
Utropspris

280742
GALLERIMATTA Röllakan, handvävd, signerad GG, märkt Wärmdö, 274x86 cm, mindre slitage.
Utropspris

280743
SALONGSMATTA Röllakan, handvävd, signerad JK, 300x200 cm, slitage/fläckar.
Utropspris

280744
RYAMATTA 1900-talets mitt, handvävd, 175x117 cm, mindre slitage.
Utropspris

280745
MATTA Maskinknuten 226x172 cm, fläck.
Utropspris

280746
TRASMATTOR 2 st, 190x132 & 190x73 cm, slitage.
Utropspris

280747
MATTA Kashmir, handknuten, silkeslugg, 123x79 cm, mindre slitage.
Utropspris

280749
MATTA Röllakan, handvävd, 158x90 cm, mindre slitage.
Utropspris

280748
MATTA Kashmir, handknuten, silkeslugg, 119x74 cm, mindre slitage.
Utropspris

280750
MATTA Röllakan, handvävd, signerad M, 191x137 cm, mindre slitage.
Utropspris

280751
MATTA Virva - Vm Carpet - Finland, 155x80 cm, mindre slitage.
Utropspris

280752
MATTA Orientalisk handknuten, 104x76 cm.
Utropspris

280753
MATTA Orientalisk handknuten, 100x76 cm.
Utropspris
275

280754
GOLV/BORDSLAMPA i björk, dekor i mässing, signerad EE 1972, höjd 90 cm.
Utropspris

280755
GUNGSTOL Gemla Diö, Windsor modell, mindre slitage.
Utropspris

280756
DOKUMENTBYRÅ 1900-talets första hälft, 7 lådor, H 82, B 35, D 42 (cm) slitage.
Utropspris
700

280757
TRAPPSTEGE 1900-talets första hälft, höjd 160 cm.
Utropspris

280758
BORD 18/1900-tal, H 75, B 75, D 47 (cm) skavmärken.
Utropspris

280759
BARNSTOLAR 1 par, H 61 cm, skavmärken.
Utropspris

280760
ELMANGEL Upo-Finland B 85, mangelbredd 60 cm.
Utropspris
450

280761
SÄNGBORD 1 par 1900-talets mitt, slitage.
Utropspris
275