GOD JUL och GOTT NYTT ÅR
önskar personalen
på Hammarö Auktionsverk

ÄNDRADE ÖPPETTIDER

25-26/12 STÄNGT
27-28/12 13.00-16.30
29/12 11.00-15.00
1/1 STÄNGT
5/1 11.00-15.00

Föregående sida 1 2 3 4 ... 30 31 Nästa sida

410840
Utropspris
1500

410827
HERRBETJÄNT Fr Brevettato - Italien 1900-talets andra hälft, höjd 101 cm, mindre bruksslitage.
Utropspris

410842
Utropspris
375

410845
Utropspris
375

410854
Utropspris
1500
750

410857
PIEDESTAL Empirestil 1900-talets mitt, förgylld dekor, stenskivor, höjd 81 cm, bruksslitage.
Utropspris

410849
STAFFLI Modern tillverkning, ställbart, maxhöjd 230, B 60 (cm) bruksslitage, färgstänk.
Utropspris

410828
STEGPALL 1900-talets mitt, utfällbar, grå/svartmålad, höjd 64 cm, slitage.
Utropspris
275

410834
BLOMBORD 1950/60-tal, stringmodell, fanerat med teak, H 57, L 87, B 25 (cm) slitage, skavmärken.
Utropspris

410836
SMINKBORD/BYRÅ 1900-talets mitt, fanerat med mahogny, H 86, B 81, D 42 (cm) bruksslitage.
Utropspris

410853
BYRÅ 1800-tal, senare målning, H 102, B 96, D 48 (cm) slitage, nyckel saknas.
Utropspris

410860
GOLVLAMPA 1900-talets mitt, mässing, ställbar, höjd 135 cm, slitage.
Utropspris

410841
HYLLOR 1 par, 1900-talets mitt, H 70, B 71, D 20 (cm/st) slitage, skavmärken.
Utropspris

410855
Utropspris

410847
VAGGA Allmoge 1800-tal, H 55, L 82 (cm) slitage.
Utropspris
450

410125
ANNA LISA BRINGFELT opp, 46x64 cm.
Utropspris

410126
JILL LUNDSTRÖM grafik 2/20 1990, 80x56 cm totalt 104x80 cm.
Utropspris

410127
GÖSTA PETTERSSON opd, 34x44 cm.
Utropspris

410128
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR litografi 110/220, 52x36 cm.
Utropspris

410129
JANUS JAHN opp, 30x48 cm.
Utropspris

410130
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR 1800 tal, sign, opp, 55x41 cm, defekt lack.
Utropspris

410131
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR opd, sign, 60x80 cm.
Utropspris

410132
AXEL LIND, opd, 42x24 cm.
Utropspris

410133
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR opd, 46x38 cm.
Utropspris

410134
CONSTANTIN opd 1917, 53x71 cm.
Utropspris

410135
GUNNAR DAHLSTRAND opd, 68x55 cm.
Utropspris

410136
AXEL ÖSTERBERG "älgar" etsning, 47x63 cm.
Utropspris

410137
OLLE SANDER "Notre Dame" opd, 40x50 cm.
Utropspris

410138
ARTUR BIANCHINI opd 1914, 61x47 cm.
Utropspris
1250

401580
MATTA Keshan, tätt handknuten, 210x135 cm.
Utropspris
3000-4000
3700

401581
MATTA Bidjar, Persisk handknuten, 137x70 cm.
Utropspris
1350

401582
SALONGSMATTA Ljus Kashmar, handknuten, 381x290 cm.
Utropspris
8000-10000
3500

401583
SALONGSMATTA Täbriz handknuten 355x245 cm.
Utropspris
6000-8000
3900

401584
SALONGSMATTA Figural Täbriz s.k. Tabatabai, dekor med fåglar, 365x252 cm.
Utropspris
12000-15000
6100

410699
SOLUR höjd ca 75 cm.
Utropspris

401586
MATTA Hamadan, handknuten, 180x120 cm.
Utropspris
3000
750

401587
GALLERIMATTA Hosenabad, handknuten, 390x83 cm.
Utropspris
4000-5000
1150

369425
SALONGSMATTA Nanadj handknuten, 320x214 cm, mindre färgfällning.
Utropspris
3000-4000
2400

401588
SALONGSMATTA Kashmar, handknuten, 385x300 cm.
Utropspris
10000-12000
3500

410916
BILMODELL Burago Ferrari 456 GT 1992 Skala 1/18.
Utropspris