Föregående sida 1 2 3 4 5 6 7 8 ... 35 36 Nästa sida

408015
ROLF LUNDQVIST relief trä, 67x72 cm.
Utropspris
1000-2000

408002
RAGNAR HULT opd 65x85 cm.
Utropspris
1000-2000

408037
HERMAN REIJERS "Oh Maya, Maya" opd -96, 65x81 cm (proveniens privat samling)
Utropspris

408780
ERIC RHÖNNSTAD "vinter vid Racken" opp, 62x76 cm.
Utropspris

408011
HERMAN REYERS opd -96, 53x75 cm (proveniens privat samling)
Utropspris

408219
JANE NORDZELL-BERGSTRÖM "recept" akvarell, 34x54 cm.
Utropspris
1000-2000

408218
Utropspris
1000-2000
900

408214
ARDY STRUWER "Paris" litografi 94/125, 55x76 cm.
Utropspris
750

408698
THURE WALLNER "landskap med örnar" opd 75x93 cm.
Utropspris
10000-15000
7300

408235
MARIE GAUTHIER akvarell, 31x40 cm.
Utropspris
500-1000

408429
Utropspris
1000-2000

408347
SIGVARD BERNADOTTE litografi, 57x43 cm.
Utropspris
500-1000

408047
STINA SUNESSON "vår i byn" litografi 97/360, 40x47 cm.
Utropspris
500-1000

408239
ARNE KLINGBORG "interiör med modell" opd 85x52 cm.
Utropspris
1000-2000

408351
ALVAR LUNDIN "stilleben" opp, 37x44 cm.
Utropspris
1000-2000

408221
SVENOLOV EHRÉN "glasmålarens lada" litografi 202/250, 46x50 cm.
Utropspris
1000-2000

408220
GUNHEIM THORSTENSON "hästar" opp 39x49 cm.
Utropspris

408038
OLOF WALFRID NILSSON "motiv från Lekvattnet 1912" opp, 68x52 cm.
Utropspris
1250

408434
SIGFRID ULLMAN "landskap med hus" opd, 50x47 cm.
Utropspris
1000-2000

408236
HÅKAN DEGERSTEDT "vinterlandskap 1998" opd, 50x55 cm.
Utropspris
1000-2000
1250

408430
THEODOR GLASELL "Gammal Ödegård Bjursås" akvarell 1948, 35x49 cm.
Utropspris
500-1000

408009
HERMAN REIJERS "anställningsintervju" gouache 1982, 32x41 cm (proveniens privat samling)
Utropspris
1000-2000
375

408703
GUDRUN ARNINGE opd, 40x50 cm.
Utropspris
500-1000

408708
FRITZ LINDSTRÖM "En vårkväll" opp, 34x55 cm.
Utropspris
10000-15000
12600

408704
ANDY WARHOL efter, offsettryck/ poster, The Andy Warhol Foundation, 1995, 64x64 cm.
Utropspris

408779
ERIC RHÖNNSTAD "Björkar vid Racken" opp, 40x53 cm.
Utropspris
1000-2000
450

408700
LENNART JIRLOW litografi 55/310, 65x50 cm.
Utropspris
1650

408789
OLA BILLGREN litografi 65/90, 30x40 cm.
Utropspris
500-1000
1050

408207
ERNEST T POTTER "hus med höns" akvarell, 24x34 cm.
Utropspris
1000-2000
700

408706
GERDA TIRÉN akvarell, osignerad, ngt skarvad i ett hörn, 49x40 cm.
Utropspris

408791
HÅKAN DEGERSTEDT "komposition" opp 1960, 33x51 cm.
Utropspris
500-1000

408707
LARS SJÖGREN "komposition" opd, 46x55 cm.
Utropspris
1000-2000
950

408040
LASSE JOHNSSON opp, 45x46 cm.
Utropspris
1000-2000

408775
WALDEMAR LORENTZON "landskap från Provence 1955" opp, 27x46 cm.
Utropspris
10000-15000
5200

408777
EINAR JOLIN litografi 147/360, 53x75 cm.
Utropspris
500-1000

408336
FERNAND LEGÉR litografi 12/300, signerat i plåten 1953, oramad, 49x67 cm.
Utropspris
750

408701
OLLE ZETTERQVIST "blomstrande sommaräng" -47, oramad, 63x48 cm.
Utropspris
1000-2000

408223
AXEL LIND "Atlantmorgon" opd 45x54 cm.
Utropspris
4000-5000
2500

408012
HERMAN REIJERS krita -82, 48x60 cm (proveniens privat samling)
Utropspris
500-1000

408242
TOR HÖRLIN opp, 50x61 cm (tidigare proveniens Per Anderson Arvika grundare av Arvikaverken).
Utropspris
1000-2000
375